yatay-66723b02-fcd5-4327-bd8d-eeab4dcb54ee

Merkezi Isıtma Sistemleri

Merkezi ısıtma sistemlerinde bodrum katta bulunan kazan veya kombiden başlayarak en uçta bulunan kaloriferlere kadar ilaçla temizleme işlemi gerçekleştiriyoruz. Kaskat sistemi olarak bilinen, ısıtma sistemlerinin genelde bakım anlaşması sadece duvar tipi kombiler için geçerlidir. Sistemde bulunan filtrelerin temizliği, büyük kolektör bağlantıları ve tortu ayrıştırıcılarının temizliği maalesef yapılmamaktadır. Sistemi komple bakımdan geçirerek ısıtma sistemlerinin ömrünü uzatıyoruz.

Merkezi Isıtma Sistemi Temizliği
Merkezi ısıtma sistemleri yaklaşık 50 yıldır Türkiye’de uygulanmakta olan bir sistemdir. Bodrum katında bulunan kazan dairesiyle, üst katların sıcak su temini ve kalorifer sistemine sıcak suyu temini işlemini sağlar. Merkezi ısıtma sistemiyle, apartman ya da iş yerleriniz birlikte ısınacağı için, ısı kaybınız olmayacaktır. Çok katlı binalarda, bu sistem en ekonomik çözümdür. Bina bütünüyle ısınacağı için ısı kaybınız da yarı yarıya düşmektedir. Doğalgazlı yakıt sistemli, fuel oil yakıt sistemli ya da kömürle çalışan cihazlarınızda, bu uygulama gerçekleştirilebilir. Daha detaylı bilgi için bizi arayın.

2008 yılında Resmi Gazete’de yayımlanan enerji performansı yönetmeliğine göre, yeni yapılacak 1.000 m2’den büyük konut binalarında ısı yalıtımı ve merkezi ısıtma sistemi yapılması zorunlu oldu. Daire başına düşen ısınma maliyetlerinin paylaşımı için, her daire girişinde ısı pay ölçer bulunacak, dairelerdeki peteklerine de termostatik vana takılması şart kılındı.

İlaçlı Merkezi Sistem Temizliği
Merkezi sistem kullanılan binalarda bireysel olarak petek temizliği yaptırmak geçici bir çözümdür. Çünkü dairedeki petekler temizlense de içinde devir daim eden sıcak su vasıtasıyla, diğer dairelerdeki ya da kazandaki pislikler, tekrar temizliği yapılan peteklere taşınmaktadır. Ancak periyodik olarak merkezi sistem ısıtma temizliği yapılan binalarda ısıtma performansının arttığı görülmektedir. Aksi takdirde merkezi sistem bakımı ve temizliği yapılmadığında yakıt tüketimi çok fazla olmaktadır.

Merkezi ısıtma sistemleri diğer kombi kalorifer sistemlerinden çok daha karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu sebeple temizlik ve bakım işlemlerinin, konunun uzmanları tarafından yapılması gerekir. Merkezi sistemin avantajı, petek temizliği için kapı kapı dolaşmaya gerek olmamasıdır. Bütün işlem kazan dairesi denilen alanda yapılmaktadır. Konusunda uzman cihazlı tesisatçı kadrosuyla merkezi ısıtma tesisatlarının temizlik ve bakımını yapmaktayız.

Paylaş