yatay-esanjor

Merkezi Sistem Eşanjör ve Tesisat Temizliği

Uzun süre kullanılan merkezi ısıtma petek temizliği daire bazlı değil, binanın tamamına uygulanması gereken bir temizlik işlemidir. Su kireci açığa çıktığı zaman, ilk ısıyı gördüğü yere yapışır. Bu nedenle ilk ısıyı gördüğü yer kazan olacağı için, önce kazanın içerisinde kireçleme görülür. Kireç borularda ilerleyerek, en rahat yere oturur. Borulardan çıktığı zaman en rahat yer, kalorifer peteklerinin içerisidir. Ağır olan partiküller (kireç parçaları) radyatörün tabanına çöker. Dönüş hattının boru çeperinde daralma meydana geleceği için, gidiş hattı sıcak dönüş hattı soğuk olur. Radyatörün üstünden gelen sıcak su, aşağı inerek soğur, Bu nedenle merkezi ısıtma sistemlerinde mutlaka kazan temizliği yapılmalıdır.

Kullandığımız kimyasal ile temizleme esnasında yaptığı şey, petekleri temizlerken aynı zamanda kazanın çeperine yapışan kireçleri de temizlemektir. Kombilerde bakım dediğimiz mevzuda aynı kireçlenme durumu kombinin eşanjöründe gerçekleşir. En çok ısıya maruz kalan eşanjör olduğu için, temizlik esnasında mutlaka kombi eşanjörünün kireçlerden arındırılması gerekir.

Merkezi Isıtma Sistemlerinde Radyatör Temizliği Nasıl Yapılır?
Merkezi sistemlerde daire bazlı çalışma yapıldığı takdirde, sadece o dairenin temizliğini yapmış olursunuz. Diyelim ki 10 daireli bir apartmanda 5 daire, peteklerini temizletti. Merkezi ısıtma sistemi devreye girdiği anda geriye kalan 5 dairenin radyatörlerinin içinde bulunan kireç ve kazanın içerisinde bulunan kireç, temizlik yapılan radyatörlerin içerisine doğru ilerler. Yapılan petek temizliği çalışmaları boş yere yapılmış olur. Temizlik yapılmayan dairelerdeki kireç hareket ederek boş olan yani temizliği yapılmış dairelerdeki peteklerin içerisine doğru hareket eder. Merkezi ısıtma sistemlerinde iyon kayması dediğimiz hadise, yukarıda anlattığımız olayın aynısıdır. İyonlar pis peteklerden çıkarak, iyon kayması yaparak temizliği yapılmış radyatörlerin içine doğru yürür. Onun için merkezi sistemlerde merkezi temizlik gerekir. Pompalardaki çarklarda daralma olduğu için, pompaların da temizliğe ihtiyacı olur.

Merkezi sistem, akıllı bina diye tabir edilen fancoil sistemlerin temizliği ve bakımı Chiller grubu ısıtma soğutma tesisatlarında koruma kimyasalı dediğimiz, içerisinde bakır ve metal koruma elementleri bulunan moleküler yapıdan oluşmaktadır. AVM tesisat hatlarında flushing uygulaması yapmaktayız.

Isıtma, havalandırma, klima sistemleri tesisat temizlikleri
Isıtma suyu hazırlama ve dağıtım sistemleri tesisat temizleme
Soğutma suyu hazırlama ve dağıtım sistemleri
Hijyenik klima sistemleri tesisatı temizliği
Ameliyathane ve filtre sistemleri tesisat temizliği
Fancoil, Klima Santrali tesisat temizliği
Merkezi Isıtma Sistemi Temizliği Yapan Firma
Firmamız, kombi radyatör petek temizliği yapmanın yanı sıra yerden ısıtma sistemlerinin temizliği ve merkezi ısıtma petek temizlik işlemlerini makinelerle vermektedir. Firmamız, kendi tesisat sistemlerimizde de kullandığımız petek temizlik kimyasalı ve makine kullanarak radyatör temizliği yapmaktadır. Yılların verdiği deneyim sayesinde ve son sistem teknolojilerden faydalanarak çalışan petek temizliği yapan tesisatçı ekibimiz İzmir’in tüm semtlerine hizmet vermektedir. Siz de verimli ısınma ve yakıt giderlerinde düşüş yaşamak istiyorsanız merkezi sistem tesisatının temizliğini yapan usta çağırıp arzuladığınız ısınma kalitesine ulaşabilirsiniz.

Paylaş