yatay-yerden_isitma1

Yerden Isıtma Sistemleri

Yerden ısıtma sistemlerindeki aşırı çamurlaşmayı mobil sistem temizleme makinemiz ile temizliyoruz. Her odaya ayrı ayrı giden boruları tek tek temizliyoruz. Temizlik işlemini makine ile yaptığımız için boruların içerisinde çamur tabakasından eser kalmıyor. Bu işlemi ayrıca kimyasalla yaptırmak isteyen müşterilerimiz için özel kimyasal ile temizlik yapılabiliyor. Bu kimyasal borular içerisinde biriken kireç, su taşı ve benzeri maddeleri yok eder. İstanbul tesisat radyatör ve yerden ısıtma temizlik fiyatımız şuan kampanyalı olduğu için kaçırmayın. 120 metre kareye kadar temizlik fiyatımız sabittir. Tesisatınızı temizletmenin bir çok yararı vardır. Başlıca faydaları arasında sıcak su borular içinde rahat bir şekilde döndüğü için yakıttan tasarruf sağlar. İyi bir ısıtma şekli olan alttan ısıtma temizliği insanı ayak tarafından ısıtmaya başlar.

Yerden ısıtma sistemlerinde zamanla oluşan balçık sizin gözünüze çamur gibi görünebilir fakat bilimsel bir anlayış içerisinde baktığınızda oluşan bu çamurun canlı bir bakteri olduğunu görürsünüz. Mobil sistem hortumlu sulu zemin ısıtma sistemlerinde ısıyı 55 derecenin üstüne çıkaramadığınız için bu bakteriler borunun belirli noktalarında üreyerek o bölgenin fazla ısınmasını engeller. Bir koloni gibi çoğalan bu bakteriler zamanla sistemin tamamına yayılır. Kombinizin parçalarını ve motorunda tıkanmalara yol açar. Bu bakteriler 70 derece ısıda kaybolurlar. Radyatör peteği bulunan evlerde ısı 70 dereceye çıktığı için bu bakterilere rastlamanız mümkün değildir. Yerden ısıtma X700 koruma kimyasalı sistemde bulunduğu sürece ısıtma sisteminiz güvenilir ellerdedir.

Aşağıda gördüğünüz yerden ısıtma temizliği makinesi sadece yerden ısıtmada kullanılmakla beraber peteklerde kullanılmasında tavsiye edilebilir. Ama yerden ısıtma sistemini temizlerken hem hava hemde suyu birbirine karıştırarak temizliği için alttan ısıtma tesisatlarda %100 bir temizlik sağlar.

Zaman içerisinde radyatör tıkanır bu durum yeterli derecede ısınmamanıza neden olur. Yüksek ısı elde etmek için her sene radyatör temizliği (bakımı) yapılmalıdır. Kombinizden yüksek verim alır yaklaşık %20 yakıt tasarrufu sağlarsınız.

Yerden ısıtma temizliği hava ve suyu birbirine karıştıran Rothenberger Ropuls makinesi kullanarak temizliyoruz. Borular içinde biriken kireç, su taşı gibi maddeleri yok eden kimyasal ilaç kullanıyoruz. Böylece ısı iletimi daha güçlü etkili olmaya başlar. Alttan ısıtma tesisatının bakımını kombi içerisine dökülen koruma ilacı ile bakterilerin bir daha oluşmamasını sağlıyoruz.

X700 YERDEN ISITMA SİSTEM KORUYUCU
Yerden ısıtma sistemlerini temizlemek ve korumak için dizayn edilmiştir. Tesisatlardaki bakteri ve mantar oluşumu kombi ve tesisatlarda sorunlara neden olabilir, mesela boru tıkanıklıkları kombide blokajlar, vanalar da sorunlar eşanjör sorunları gibi. Tesisatlarda istenmeyen kokular oluşabilir yada eşanjör veya diğer parçalardaki korozyondan dolayı tesisatta sorunlar çıkabilir. Bu sorunlar tesisatın verimli ve düzgün çalışmasını engelleyebilir. Sentinel X700 yerden ısıtma tesisatlarında yaşanan bu tarz sorunları bitirmek için özellikle dizayn edilmiştir.

X700 KORUMA KİMYASALININ SAĞLADIĞI FAYDALAR
Bakteri ve mantar oluşumunu engellemede etkilidir.
Balçık ve çamurlaşmadan dolayı oluşan blokajları engeller.
Uzun ömürlü koruma sağlar.
Uygulaması çok kolay ve pratiktir.
Koroziv değildir, elle temasında sorun yoktur.
BIOCHECK Test çantası ile de desteklenebilir.
Kapalı devre ısıtma borularında ortalama 3 ile 5 yıl arasında yerden ısıtma tesisat temizliği yapılması zorunludur. Boruların içerisinde biriken çamurlaşmayı yok etmek için makine kullanmak gerekir. Kolektör sistemine bağlı hortum borularda zaman içerisinde dolaşan su sirkülasyon sonucunda balçık biriktirmeye başlar. Biriken çamur boru çeperine tamamen yapışmadan sisteminizi temizlettirin. Alttan ısınan borular tamamen tıkandığında odanın zemini soğuk olur. Diğer odaların altı ile aynı sıcaklık derecesine ulaşamaz.

Oluşan çamur ve kireç birleşip boru çeperine tamamen yapışırsa sisteminizi tamamen değiştirmeniz gerekebilir.

Kalorifer Tesisat yıkama panel ve döküm sistemlerinde 3-4 yılda bir alüminyum(alurad) petek ve yerden ısıtma sistemlerinde ise 2-3 yılda bir yapılmalıdır. Isınma sorunu yaşayan müşterilerimiz mutlaka bizimle irtibata geçmelidir. Telefon uzman arkadaşlar gerekli bilgiyi aldıktan sonra ekibimiz makinelerimiz ile birlikte gelerek gerekirse kimyasal kullanarak tesisatınızda yıkama işlemi gerçekleştirir. Yerden ısıtma tesisat yıkama işlemleri radyatör ve peteklerinizde %20’ye varan yakıt tasarrufu sağlar.

Isınmada Yaşanan Problemler ve Çözümleri
Alttan ısınma sistemleri yada zeminden ısınma (sulu sistem) oldukça basit bir yapıya sahip bir giriş ve bir çıkış hortumundan meydana gelmektedir. Kolektöre bağlı bu hortumlar içinden geçen sıcak su önce zemini ısıtıp sonra ısıyı yukarı vermeye başlar. Kombi tarafından ısınan su kombi pompası yardımıyla tesisat ana borularından geçerek kolektöre iletilir. Kolektörün görevi her odaya eşit şekilde ısıyı dağıtmaktır. Hatta kolektör üzerinde her odanın ayrı ayrı vanaları bulunmaktadır. Bu vanalar sayesinde çalışmasını istemediğiniz odanın vanasını kapattıktan sonra diğer odalarda daha verimli ısınma sağlayabilirsiniz.

Bazı Odalarda Bölgesel Isınma Problemleri Yaşıyorum, Sebebi Ne Olabilir?

Yukarıdaki yazımızda yerden ısıtma sisteminin nasıl çalıştığı hakkında kısa bir bilgi verdik. O kadar karmaşık boru arasında kısacası su bir taraftan girip diğer taraftan geri dönüş yapar. Bölgesel ısınmamanın 3 sebebi olabilir. Birincisi kombinizin çeşitli arızaları sebebiyle su sirkülasyonu rahat çalışmayabilir. Bunlardan en önemlisi pompanın çalışıyor gibi görünüp vazifesinin tam anlamıyla yapmayabilir. Ayrıca tesisata bağlı ek pompanın kontrol edilmesinde yarar var. Pompaların çarkları kırılmış olabilir veya kireç tortu dönüşü zorluyor olabilir. Diğer bir problem boru ve kolektör sistemindeki kirlilik suyun kolektör vanalarından yavaş geçmesini sağlar ve su dönüşü yavaşlar. Kolektör geçişlerinde daralmalar meydana gelirse su en rahat yerden dönüş yapacağı için tıkalı olan yerlerden daha yavaş geçer. Tıkalı vananın bağlı olduğu odanın ısısında düşüş meydana gelir. Bunu anlamanız için öncelikle temizlik yaptırmanız gerekir. Sonrasında sistemi temizlik yaparak kurtarabilirsiniz veya en kötüsü kolektörlerin her ikisini de değiştirmeniz gerekir.

Neden Yerden Isıtma Hortumları Yıkanmalıdır?
Zamanla kalorifer tesisatı içerisinde devir daim yapan su kireçlenmelere yol açar. Kalorifer borularında tıkanmalara ve boru çapında düşüşlere yol açar. Yerden ısıtma sistemlerinde adeta çamura benzer pisliklere yol açar. Temizlik yerden ısıtma sistemlerinde kimyasal kullanmadan yapılır. Peki ilaç kullanmadan oluşan kireci nasıl yok ediyorsunuz? sorusuna yanıt olarak yıkama işlemi sonunda içeriye sistemin ihtiyacı kadar hem temizleme hem de koruma sağlayan ilaçlardan atıyoruz. İnanın bunu yürekten söylüyorum bu yapılan işlemler ihtiyacınız olandan size fazlasını sağlayacaktır.

Paylaş